Leasing jest bardzo popularną formą finansowania zakupu nowego samochodu, zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, w formie leasingu konsumenckiego. Wymaga ona niewielkiego wkładu własnego, a formalności skrócone są do niezbędnego minimum. Na ile może sobie pozwolić użytkownik leasingowanego auta, jeśli jest amatorem tuningu samochodów?
Rozważając tuning samochodu nie zawsze mamy na myśli zaawansowane modyfikacje. Często są to drobne przekształcenia, takie jak zmiana felg, przyciemnienie szyb, rozbudowa sprzętu audio lub elektroniczne zwiększenie mocy silnika – chiptuning. Jakie modernizacje są możliwe w przypadku aut wziętych w leasing?
Tuning a auto leasing
Wszelkie transformacje samochodu muszą być zaakceptowane przez właściciela pojazdu, czyli firmę leasingową. Większość instytucji finansowych zastrzega w umowie, że leasingobiorca może dokonywać zmian w przedmiocie leasingu wyłącznie za ich zgodą, nawet pod rygorem wypowiedzenia umowy. W praktyce leasingobiorca czasem decyduje się na drobne lub większe przeróbki bez jakichkolwiek konsultacji z firmą finansującą, co w przyszłości może mieć nieprzyjemne konsekwencje.
Zmiany wizualne i nie tylko
Leasingobiorca, owszem, może okleić auto np. reklamami w sposób gwarantujący niepogorszenie stanu i koloru lakieru po zdjęciu takich oklein, zmienić felgi czy przyciemnić szyby tzw. metodą nietrwałą.
Ingerencja w nieodłączne elementy samochodu oraz jego wygląd, których nie da się przywrócić do stanu początkowego, jest jednak zabroniona. Podsumowując, jeżeli w momencie zakończenia umowy o auto leasing (http://www.vwbank.pl/dla-firmy/leasing/leasing-pojazdow.html) cofnięcie wszystkich dokonanych zmian jest możliwe, to wprowadzenie ich nie powinno mieć żadnych nieprzyjemnych następstw.
Konsekwencje z tytułu auto leasingu
Nieodwracalne zmiany w aucie mogą spowodować wygaśnięcie jego fabrycznej gwarancji. Ze względu na to, że zaawansowany tuning może w niektórych przypadkach obniżyć wartość samochodu, leasingodawca ma prawo zażądać od użytkownika auta pokrycia tej różnicy wartości. Może też oczekiwać przywrócenia pojazdu do oryginalnego stanu, również na koszt byłego leasingobiorcy. Co więcej, firma leasingowa nie jest zobowiązana do zwrotu wartości dodatkowego wyposażenia pozostawionego w samochodzie. Konsekwencje finansowe będą nałożone na użytkownika samochodu także kiedy auto trafi z powrotem do leasingodawcy z powodu windykacji. Przeróbki bez oficjalnej zgody firmy leasingowej pójdą w zapomnienie pod warunkiem, że użytkownik spłaci pozostałą należność leasingu i wykupi samochód po zakończeniu umowy.
Dlaczego należy pytać o zgodę na tuning samochodów w leasingu?
Zapis informujący o tym, że finansujący zastrzega sobie prawo do kontroli stanu przedmiotu w trakcie trwania umowy znajduje się w każdej umowie leasingowej. Tuning nie jest zakazany, jednak przed dokonaniem jakichkolwiek zmian należy pamiętać o obowiązku wcześniejszej konsultacji naszych pomysłów z firmą leasingową, która do momentu zakończenia umowy jest prawnym właścicielem samochodu.