Nowy Nissan GTR (2015)

Nissan ogłosił aktualne ceny w USA na 2015 rok dla modelu GTR.

Galeria

Zapraszamy do galerii

Filmy

Zapraszamy do oglądania

Porsche 718 Boxster


Potwierdzają się plotki – Porsche pochwaliło się modelem 718 Boxster, którego nazwa jest nawiązaniem do samochodu sportowego z lat 60. Niemcy twierdzą, że stylistycznie zmienili wszystko, oprócz bagażnika z przodu, przedniej szyby oraz dachu. Trudno w to uwierzyć. Wzrok przyciagają nowe lampy z przodu z LEDami, znacznie większe wloty powietrza z boku, nowe klamki czy charakterystyczne lampy LED z tyłu z efektem 3D (lubimy). Wewnątrz zagościła nowa kierownica oraz odświeżony system PCM.
 
Przejdźmy jednak do najważniejszego – silników. Tak jak donosiły plotki, 718 napędzany będzie przez czterocylindrowe silniki w układzie boxer. Słabszy ma pojemność dwóch litrów i generuje 300 koni mechanicznych i 380 niutonometrów momentu obrotowego od 1950 obr/min. To więcej o 35 koni i 100 niutonometrów od poprzednich jednostek 2,7! Auto z takim silnikiem osiągnie setkę w 4,7 sekundy (skrzynia PDK + pakiet Sport Chrono), czyli o 0,8 sekundy szybciej niż poprzednik. Wow.
„Eska” ma już pojemność 2,5 litra oraz jest wspomagana przez turbosprężarkę ze zmienną geometrią. Efekt to 350 koni mechanicznych oraz 420 niutonometrów (+35 KM i 60 Nm w stosunku do poprzednika 3,4 litra). W terenie zabudowanym stracicie prawo jazdy w 4,2 sekundy.

Standardowa skrzynia to sześciobiegowy manual, opcja to automat PDK. Porsche wprowadziło poprawki w zawieszeniu aby dostosować auto do nowych silników. Nowe, elektromechaniczne wspomaganie jest bardziej bezpośrednie – o 10%. Dodatkowo pakiet Porsche Active Suspension Management obniża auto o 10 milimetrów. Auto zobaczymy na żywo w Genewie, a pierwsze egzemplarze trafią do klientów na początku lipca.

Koenigsegg Regera

W modelu Regera najbardziej interesującym elementem jest jego napęd. Koenigsegg poszedł na całość i wygenerował z hybrydowego układu plug-in sumarycznie ponad 1500 KM. Układ składa się z jednostki benzynowej V8 o pojemności 5 litrów z turbodoładowaniem oraz trzech silników elektrycznych. Dwa z nich umieszczono przy tylnej osi, a trzeci na wale korbowym. Ten ostatni pełni między innymi funkcję rozrusznika i prądnicy. Wszystkie pobierają energię z 620-voltowego akumulatora o pojemności energetycznej wynoszącej 9,27 kWh. Silniki elektryczne generują około 700 KM.

Układ przeniesienia napędu pozbawiony klasycznej skrzyni biegów jest zupełnie inny od tradycyjnych rozwiązań i nosi nazwę Koenigsegg Direct Drive. Swoją prostotą eliminuje większość wad tradycyjnego przeniesienia napędu i zmniejsza straty o 50 procent. Masa całego zespołu napędowego to 88 kg, dzięki czemu Regera waży 1420 kg.

Według oficjalnych informacji Regera przyspiesza do 100 km/h w 2,8 s. Rozpędzanie w zakresie 150-250 km/h trwa 3,2 s. Natomiast sprint do 400 km/h zajmuje tylko 20 sekund. 

Koenigsegg Regera ma również aktywną aerodynamikę, czego głównym elementem pozostaje w pełni regulowane i składane tylne skrzydło. Aktywny jest również układ wydechowy firmy Akrapovič. Zarówno skrzydłem jak i wydechem można zarządzać przy użyciu smartfona.

Koenigsegg Regera powstanie w liczbie 80 sztuk i będzie najmocniejszym oraz najszybszym samochodem produkcyjnym świata. Już teraz jest rekordzistą pod względem mocy elektrycznej części napędu hybrydowego.

Nowy Fiat Tipo zdobył prestiżowy tytuł „Autobest 2016".

Nowy model Fiata zdobył prestiżowy tytuł „Autobest" przyznany przez międzynarodowe Jury złożone z 26 doświadczonych dziennikarzy motoryzacyjnych z 26 krajów europejskich. Uzyskując 1492 punkty, Fiat Tipo wyprzedził czterech innych finalistów: Opla Astrę, Hyundaia Tucsona, Hondę CRV i Mazdę CX-3. Doceniono szczególnie aspekt „value for money" (relacja wartości do ceny), kluczowy element strategii funkcjonalnych samochodów rodziny Fiata. Fiat jest jedyną marką, która już trzykrotnie zdobyła ten prestiżowy tytuł: w 2003 roku zdobył go model Panda, w 2008 model Linea, a dzisiaj zdobywcą jest nowy Fiat Tipo. Nazwa Tipo jest używana dla wszystkich rynków regionu EMEA, za wyjątkiem Turcji, gdzie nazwa projektu „Fiat Ægea", cieszyła się tak ogromnym sukcesem, że zdecydowano zatrzymać tę nazwę również dla samochodu.

Międzynarodowe Jury Autobest - niezależnej organizacji powstałej w 2001 roku - przyznało prestiżowy tytuł „Autobest 2016" nowemu Fiatowi Tipo, potwierdzając tym samym cechy samochodu funkcjonalnego, który najlepiej wyraża hasło „value for money" (relacja wartości do ceny), kluczowy element strategii funkcjonalnych samochodów rodziny Fiata, skupiając się poprzez prostą gamę oraz przejrzystą ofertę handlową na tym, co ważne dla Klienta.

Jury złożone z 26 doświadczonych dziennikarzy, reprezentujących taką samą liczbę  krajów, których populacja odpowiada łącznie 91% populacji kontynentu, przyznało nowemu Tipo 1492 punkty na podstawie 13 różnych parametrów, do których należą m.in. design, komfort, niskie koszty eksploatacji, jakość prowadzenia, cena, sieć serwisowa, dystrybucja części zamiennych, wszechstronność i równowartość. A zatem, samochód, by zostać zwycięzcą musi stanowić najlepszą ofertę dla większej części Klientów europejskich.

W tym roku triumfował nowy Fiat Tipo, który uplasował się na pierwszym miejscu, wyprzedzając czterech pozostałych finalistów: Opla Astrę, Hyundaia Tucsona, Hondę CRV i Mazdę CX-3. W opinii Jury, Fiat Tipo jest doskonałym produktem, mającym wszystkie elementy niezbędne, aby zadowolić przeciętnego Klienta europejskiego: design, jednostki napędowe, postrzegana jakość, komfort, wszechstronność i świetny stosunek jakości do ceny.

Dzięki nadzwyczajnemu zwycięstwu nowego Tipo, już trzy modele Fiata zostały uhonorowane tym prestiżowym tytułem wśród marek biorących udział w konkursie Autobest: pierwszym był model Panda (2003), a drugim Linea (2008).

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w lutym 2016 roku w Mediolanie, po raz pierwszy w składzie poszerzonym o 11 nowych członków reprezentujących Austrię, Belgię, Francję, Irlandię, Włochy, Holandię, Norwegię, Portugalię, Hiszpanię, Szwecję i Wielka Brytanię. 

We Włoszech w sprzedaży od grudnia 2015, model ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem - podczas dedykowanych „Dni Otwartych" zawarto ponad 1000 kontraków.
W pozostałych 40 krajach w regionie EMEA Fiat Tipo zostanie wprowadzony na rynek na wiosnę przyszłego roku.
W Polsce sedan Fiat Tipo dostępny będzie w czterech poziomach wyposażenia: Tipo, Pop, Easy, Lounge. Otwierająca cennik wersja Tipo, wyposażona jest w silnik benzynowy 1,4 o mocy 95 KM połączony z 6-biegową manualną skrzynia biegów. Bogate wyposażenie standardowe tej wersji zawiera już m.in. klimatyzację, radio z portem USB, centralny zamek sterowany z pilota w kluczyku, elektrycznie sterowane szyby przednie oraz elektrycznie wspomagany układ kierowniczy z dwoma trybami pracy wraz z dwupłaszczyznowo regulowaną kolumną kierownicy. Tak wyposażony Fiat Tipo został wyceniony, cennikowo, na 45 000 zł brutto.
Zamówienia na nowego Fiata Tipo można składać w sieci sprzedaży Fiata w Polsce już od 3 grudnia 2015 r. a pierwsi Klienci wyjadą swoimi Tipo z Salonów na początku marca 2016 r.

Nowy Fiat Tipo umiejętnie godzi dużą ładowność (bagażnik o pojemności 520 litrów) z kompaktowymi rozmiarami sedana: jego długość to 4,53 metra, szerokość 1,79 metra i wysokość 1,49 metra. 264-centymetrowy rozstaw osi podkreśla przestronność wnętrza. Wszystko to dopełnione jest włoskim stylem zarówno nadwozia, jak i wnętrza, dzięki któremu jest to wyjątkowy samochód w tym segmencie.
Aby zapewnić precyzyjną jazdę, doskonałą przyczepność oraz możliwie najwyższy komfort dla pasażerów, nowy samochód oferuje niezawodny układ zawieszenia: z przodu niezależne koła z zawieszeniem typu McPherson, z tyłu koła wzajemnie połączone z belką skrętną. Obie konstrukcje zostały udoskonalone pod kątem redukcji masy, co przekłada się na obniżenie spalania.

Zgodnie z duchem Fiata, nowy Tipo ma liczne, pomysłowe rozwiązania ułatwiające życie tym, którzy w nim zasiądą zarówno w roli kierowcy, jak i pasażera. Dowodem tego jest bogate wyposażenie standardowe oraz dostępność innowacyjnego systemu UconnectTM z dotykowym, 5-calowym ekranem z połączeniem Bluetooth do zestawu głośnomówiącego i streamingu audio, czytnikiem SMS, sterowaniem głosowym, gniazdem Aux i wejściem USB z obsługą iPod, przyciskami na kierownicy i - na zamówienie - kamerą cofania oraz zintegrowaną nawigacją TomTom 3D.

Na nadwoziu wyróżnia się nazwa Tipo, niepowtarzalny napis, który marka Fiat często wykorzystywała w swojej prawie 117-letniej historii. Pośród samochodów, które nosiły tę upragnioną nazwę, znalazł się udany model, który od 1988 do 1995 roku został wyprodukowany w prawie dwóch milionach egzemplarzy i nagrodzony tytułem „Samochodu Roku 1989", również dzięki możliwości wszechstronnego wykorzystania oraz dużej przestronności wnętrza w stosunku do rozmiarów nadwozia. Te same zwycięskie cechy znajdujemy w nowym Tipo, praktycznym, funkcjonalnym modelu, który w perfekcyjny, typowy dla tradycji Fiata sposób, zapewnia najlepszy stosunek jakości do ceny, co najlepiej odzwierciedla rzeczywistą wartość każdego produktu.

Nowy Fiat Tipo został zaprojektowany we Włoszech przez Centrum Stylistyczne Fiata i opracowany w Turcji wraz z Tofaş R&D, jednym z największych ośrodków badawczo-rozwojowych FCA, i produkowany w zakładzie Tofaş w Bursa, jednym z najlepszych zakładów przemysłu samochodowego na świecie, o czym świadczy przyznanie mu poziomu Złotego Medalu wg klasyfikacji World Class Manufacturing.

Arrinera Hussarya GT

 Pierwszego dnia targów motoryzacyjnych Autosport International - The Racing Car Show - w Birmingham odbyła się oficjalna premiera pierwszego, polskiego samochodu wyścigowego - Arrinera Hussarya GT. Oprócz twórców, auto promowali młodzi sportowcy: Małgorzata Rdest i Maciej Dreszer. 

Autosport International - The Racing Car Show w Birmingham to jedna z najważniejszych i najstarszych imprez targowych związanych z motosportem w Europie. Organizowana jest po raz dwudziesty piąty i pierwszego dnia imprezy odbył się światowy debiut Arrinery Hussarya GT.

  - Docelowo chcielibyśmy, by projekt Arrinera składał się z trzech elementów: polskiego samochodu, zespołu polskich inżynierów i projektantów oraz polskiego kierowcy wyścigowego. Samochód i zespół już mamy, teraz rozmawiamy z polskimi kierowcami wyścigowymi, aby jeden z nich poprowadził Arrinerę podczas wybranych wyścigów w 2016 roku - mówi Piotr Gniadek, wiceprezes Arrinera Automotive S.A.

Arrinera Hussarya GT to pierwszy polski samochód wyścigowy w klasie GT. Nadwozie oraz elementy aerodynamiczne zostały opracowane wspólnie z Politechniką Warszawską pod przewodnictwem prof. Janusza Piechny. Założeniem twórców Arrinery jest, by wyścigowa Arrinera Hussarya GT jeszcze w 2016 roku wzięła udział w wyścigach klasy GT.